| Podmioty ekonomii społecznej |
|
Priorytet 1: Aktywna polityka rynku pracy oraz integracji zawodowej i społecznej
|
DziaÅ‚anie 1.6 - "Integracja i reintegracja zawodowa kobiet" Schemat a) "Wspieranie rÃłwnoÅ›ci szans kobiet i mężczyzn na rynku pracy" "KOBIETA PRACUJÄ„CA-AKTYWIZACJA ZAWODOWA I BIZNESOWA BEZROBOTNYCH MIESZKANEK RADOMIA".
Nazwa wnioskodawcy: Gmina Miasta Radomia Partnerzy projektu: 1. Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu - www.pupradom.pl 1. Centrum Kształcenia Ustawicznego w Radomiu - www.ckuradom.pl 2. Stowarzyszenie Radomskie Centrum Przedsiębiorczości - www.srcp.radom.pl 3. Zakład Doskonalenia Zawodowego w Radomiu - www.zdz.kielce.pl
Projekt jest zgodny z politykÄ… rÃłwnych szans Unii Europejskiej, wedÅ‚ug ktÃłrych dziaÅ‚ania nakierowane na rÃłwność szans kobiet i mężczyzn powinny szczegÃłlnie uwzglÄ™dniać: dziaÅ‚ania majÄ…ce na celu przeciwdziaÅ‚anie funkcjonujÄ…cym stereotypom, zwiÄ…zanym z postrzeganiem poszczegÃłlnych grup spoÅ‚ecznych na rynku pracy, dziaÅ‚ania w zakresie edukacji, podejmowane w celu zwalczania stereotypowego postrzegania kobiet i mężczyzn, jak rÃłwnież w celu podnoszenia kwalifikacji i umiejÄ™tnoÅ›ci ich elastycznego wykorzystywania na rynku pracy (poprzez upowszechnianie ksztaÅ‚cenia ustawicznego). Projekt jest zgodny też z zaÅ‚ożeniami SPO RZL i U SPO RZL, wedÅ‚ug ktÃłrych aktywizacja zawodowa kobiet ma siÄ™ odbywać zwÅ‚aszcza przez organizowanie szkoleÅ„, zwalczanie stereotypÃłw co do rÃłl spoÅ‚ecznych i promowanie przedsiÄ™biorczoÅ›ci. Celem EFS jest udzielanie wsparcia na rzecz rozwoju sfery zatrudnienia poprzez promowanie zachowaÅ„ przyczyniajÄ…cych siÄ™ do zwiÄ™kszenia szans zatrudnienia (employability), warunkÃłw dla przedsiÄ™biorczoÅ›ci wyrÃłwnywania szans oraz inwestowania w zasoby ludzkie.
Beneficjentkami projektu jest grupa 50 bezrobotnych kobiet z Radomia o niskich, nieadekwatnych do potrzeb rynku pracy lub zdezaktualizowanych kwalifikacjach zawodowych. Kobiety, ktÃłre w efekcie rekrutacji znajdÄ… siÄ™ w module A odbÄ™dÄ… szkolenie w szpitalu i egzamin przed komisjÄ… powoÅ‚anÄ… przez OkrÄ™gowÄ… RadÄ™ PielÄ™gniarek i PoÅ‚ożnych dajÄ…cy im prawo powrotu do wykonywania zawodu pielÄ™gniarki. Powiatowy UrzÄ…d Pracy sfinansuje w ramach projektu zatrudnienie 20 kobiet w formie prac interwencyjnych. Przeprowadzi rekrutacjÄ™, doradztwo zawodowe dla beneficjentek projektu. Kobiety z grupy B bÄ™dÄ… przygotowywane do podjÄ™cia pracy opiekuna osÃłb starszych za granicÄ… odbÄ™dÄ… kurs jÄ™zyka angielskiego - 300 godzin - oraz przygotujÄ… siÄ™ teoretyczne i praktycznie do podjÄ™cia opieki (40 godzin) - praktyki sÄ… przygotowane w Domu Pomocy SpoÅ‚ecznej w Radomiu. Wnioskodawca podejmie wspÃłÅ‚pracÄ™ ze specjalistycznÄ… firmÄ… zajmujÄ…cÄ… siÄ™ poÅ›rednictwem pracy za granicÄ…, bÄ™dzie też miaÅ‚ do dyspozycji oferty znajdujÄ…ce siÄ™ w bazie WojewÃłdzkiego UrzÄ™du Pracy. Beneficjentki z grupy C przygotowywane do podjÄ™cia wÅ‚asnej dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej odbÄ™dÄ… kurs w tym zakresie poprowadzony przez Stowarzyszenie Radomskie Centrum PrzedsiÄ™biorczoÅ›ci - szkolenie obejmuje 136 godzin. Dla wszystkich Beneficjentek przygotowano rÃłwnież kurs komputerowy (80 godzin), w trakcie ktÃłrego nauczÄ… siÄ™ obsÅ‚ugiwać komputer oraz korzystać z Internetu. UmiejÄ™tnoÅ›ci te sÄ… niezbÄ™dne do efektywnego wykonywania obowiÄ…zkÃłw zawodowych, swobodnego poruszania siÄ™ na wspÃłÅ‚czesnym rynku pracy. Realizacja projektu przyczyni siÄ™ nie tylko do zÅ‚agodzenia problemu bezrobocia kobiet, ale bÄ™dzie rÃłwnież cennym doÅ›wiadczeniem dla wszystkich partnerÃłw oraz źrÃłdÅ‚em wiedzy dla potencjalnych wnioskodawcÃłw, ktÃłrzy bÄ™dÄ… chcieli zrealizować projekt o podobnej tematyce. Bez wsparcia Europejskiego Funduszu SpoÅ‚ecznego zrealizowanie projektu nie byÅ‚oby możliwe.
|
DziaÅ‚anie 1.5 - "Promocja aktywnej polityki spoÅ‚ecznej poprzez wsparcie grup szczegÃłlnego ryzyka" Schemat a) "Wspieranie osÃłb z grup zagrożonych wykluczeniem spoÅ‚ecznym" "NOWE PERSPEKTYWY - NOWE WYZWANIA"
Czas trwania projektu: 01.01.2007 - 31.03.2008
Nazwa wnioskodawcy: WojewÃłdzki UrzÄ…d Pracy w Warszawie Partnerzy: 1. Powiatowy UrzÄ…d Pracy w Radomiu 2. Powiatowy UrzÄ…d Pracy w BiaÅ‚obrzegach 3. Powiatowy UrzÄ…d Pracy w Kozienicach 4. Powiatowy UrzÄ…d Pracy w Lipsku 5. Powiatowy UrzÄ…d Pracy w SzydÅ‚owcu
Celem projektu jest pobudzenie aktywnoÅ›ci zawodowej 49 osÃłb zaliczanych do grupy zagrożonej wykluczeniem spoÅ‚ecznym w ramach samopomocowej grupy wsparcia. Na szczegÃłlne ryzyko narażone sÄ… przede wszystkim osoby dÅ‚ugotrwale bezrobotne nieposiadajÄ…ce pracy powyżej dwÃłch lat, majÄ…ce problemy ze znalezieniem zatrudnienia lub podjÄ™ciem dziaÅ‚alnoÅ›ci na wÅ‚asny rachunek. Do tej grupy zaliczane sÄ… zarÃłwno mÅ‚ode osoby, o niskim poziomie wyksztaÅ‚cenia, a także osoby po 45 roku życia, posiadajÄ…ce niskie kwalifikacje lub takie kwalifikacje, ktÃłre zniknęły w wyniku przemian gospodarczych. Projekt obejmuje 6 powiatÃłw regionu radomskiego (BiaÅ‚obrzegi, Kozienice, Lipsko, Radom - grodzki i ziemski oraz SzydÅ‚owiec).
Beneficjentami Ostatecznymi projektu jest 49 osÃłb dÅ‚ugotrwale bezrobotnych powyżej 24 miesiÄ™cy. Uczestnicy projektu zostanÄ… skierowani na nastÄ™pujÄ…ce szkolenia: - szkolenia jÄ™zykowe i komputerowe, poprzedzone wsparciem psychologicznym; - szkolenie "Opiekun osÃłb starszych, chorych i maÅ‚ych dzieci" - poÅ‚Ä…czone z praktyka w oÅ›rodkach opiekuÅ„czych; - szkolenie "ABC przedsiÄ™biorczoÅ›ci" rozwijajÄ…ce twÃłrcze podejÅ›cie do przedsiÄ™biorczoÅ›ci - oraz szkolenia zawodowe tj. "Bukieciarstwo", "Magazynier" - operator wÃłzkÃłw widÅ‚owych "Kelner-barman z jÄ™zykiem angielskim". "Podstawy ksiÄ™gowoÅ›ci komputerowej".
Planowane jest także zorganizowanie przygotowania zawodowego w miejscu pracy w celu zdobycia doÅ›wiadczenia zawodowego przez UczestnikÃłw projektu. Powiatowy UrzÄ…d Pracy w Radomiu wspÃłÅ‚uczestniczy w doborze beneficjentÃłw ostatecznych, skieruje beneficjentÃłw ostatecznych na szkolenia, przygotowanie zawodowe w miejscu pracy, dokona wyboru pracodawcÃłw, z ktÃłrymi zawrze umowy na przygotowanie zawodowe. W ramach projektu utworzony zostanie OÅ›rodek Rozwoju (Samopomocy) w SzydÅ‚owcu, ktÃłry sÅ‚użyć bÄ™dzie do wykorzystywania procesÃłw grupowych wzmacniajÄ…cych wysiÅ‚ki osÃłb pozostajÄ…cych w szczegÃłlnie niekorzystnej sytuacji spoÅ‚ecznej (tj. nawiÄ…zywanie kontaktÃłw z pracodawcami, zdobywanie ofert pracy, utrzymywanie kontaktÃłw z innymi grupami (OÅ›rodkiem) w celu wymiany danych i doÅ›wiadczeÅ„. ObjÄ™cie uczestnikÃłw projektu szeregiem kompleksowych dziaÅ‚aÅ„ z zakresu wsparcia psychologicznego, spoÅ‚ecznego i podniesienia kwalifikacji zawodowych w utworzonym w tym celu oÅ›rodku, dla odzyskania poczucia wÅ‚asnej wartoÅ›ci i wiary we wÅ‚asne siÅ‚y, a także edukacja w grupach samoksztaÅ‚ceniowych, podnoszenie zdolnoÅ›ci komunikacyjnych z wykorzystaniem nowoczesnych technologii oraz szkolenia zawodowe - to gÅ‚Ãłwna potrzeba realizacji projektu. Wszelkie dziaÅ‚ania podejmowane w ramach projektu na rzecz osÃłb zaliczanych do grup szczegÃłlnego ryzyka zgodne sÄ… z Sektorowym Programem Operacyjnym RozwÃłj ZasobÃłw Ludzkich i z UzupeÅ‚nieniem Programu SPO RZL dla dziaÅ‚ania 1.5 oraz z narodowym Planem Rozwoju na lata 2004-2006.
|
Podmiot udostępniający: | Referat ds. ProgramÃłw | Osoba, która wytworzyła informację: | PaweÅ‚ KoÅ„czyk | Osoba, która odpowiada za treść: | PaweÅ‚ KoÅ„czyk | Osoba, która wprowadzała dane: | BartÅ‚omiej Erbel | Data wytworzenia informacji: | 2004-08-31 08:41:15 | Data udostępnienia informacji: | 2004-08-31 08:41:15 | Data ostatniej aktualizacji: | 2007-07-30 10:58:50 |
Wersja do wydruku...
|