Przygotowanie zawodowe dorosÅ‚ych realizowane jest na podstawie art. 53a ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z dnia 20 kwietnia 2004r. (Dz. U. z 2013 poz 674 z późn. zm.) oraz RozporzÄ…dzenia Ministra Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 11 kwietnia 2014r. w sprawie przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych (Dz. U. z 2014r. poz. 497)
Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywa się w formie:
1. praktycznej nauki zawodu dorosłych trwającej od 6 do 12 miesięcy umożliwiającej przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub egzaminu czeladniczego,
2. przyuczenia do pracy dorosÅ‚ych trwajÄ…cego od 3 do 6 miesiÄ™cy. majÄ…cego na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejÄ™tnoÅ›ci, niezbÄ™dnych do wykonywania okreÅ›lonych zadaÅ„ zawodowych wÅ‚aÅ›ciwych dla zawodu wystÄ™pujÄ…cych w klasyfikacji zawodów i specjalnoÅ›ci dla potrzeb rynku pracy, które koÅ„czy siÄ™ egzaminem sprawdzajÄ…cy przed komisjÄ… egzaminacyjnÄ….
Wymiar czasu odbywania przygotowania zawodowego dorosłych nie może przekraczać 8 godzin zegarowych dziennie i 40 godzin zegarowych tygodniowo.
Uczestnikowi przygotowania zawodowego dorosłych przysługuje stypendium w wysokości miesięcznie 120% zasiłku, jeżeli liczba godzin wynosi miesięcznie nie mniej niż 150. W przypadku niższego miesięcznego wymiaru godzin wysokość stypendium ustalana jest proporcjonalnie.
Uczestnik przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych, który z wÅ‚asnej winy przerwie program przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych lub nie przystÄ…pi do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub egzaminu sprawdzajÄ…cego jest obowiÄ…zany do zwrotu kosztów tego przygotowania, z wyjÄ…tkiem sytuacji gdy powodem przerwania programu tego przygotowania lub nieprzystÄ…pienie do egzaminu kwalifikacyjnego, czeladniczego lub sprawdzajÄ…cego byÅ‚o podjÄ™cie zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.
Pracodawca zainteresowany utworzeniem miejsc przygotowania zawodowego dorosłych składa do powiatowego urzędu pracy wniosek w sprawie gotowości do ich utworzenia. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku Starosta zawiera z pracodawcą albo z pracodawcą i instytucją szkoleniową wpisaną do rejestru instytucji szkoleniowych, umowę w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosłych.
Starosta refunduje na wniosek pracodawcy, z którym zawarÅ‚ umowÄ™ w sprawie realizacji przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych okreÅ›lone w umowie wydatki poniesione na uczestnika przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych w szczególnoÅ›ci na materiaÅ‚y i surowce, eksploatacjÄ™ maszyn i urzÄ…dzeÅ„, odzież roboczÄ…, posiÅ‚ki regeneracyjne i inne Å›rodki niezbÄ™dne do realizacji programu przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych w wymiarze do 2% przeciÄ™tnego miesiÄ™cznego wynagrodzenia za każdy peÅ‚ny miesiÄ…c realizacji programu.
Pracodawcy na jego wniosek przysługuje jednorazowa premia po zakończeniu programu przygotowania zawodowego dorosłych, jeżeli skierowany przez starostę uczestnik ukończy program przygotowania zawodowego dorosłych i zda odpowiedni egzamin. Premia jest przyznawana w wysokości 400 złotych za każdy pełny miesiąc przygotowania zawodowego dorosłych zrealizowanego dla każdego skierowanego przez starostę uczestnika.
Refundacja w/w wydatków oraz premia stanowiÄ… pomoc de minimis i sÄ… przyznawane zgodnie z warunkami dopuszczalnoÅ›ci pomocy de minimis.
Pracodawcy oraz osoby zainteresowane uczestnictwem w przygotowaniu zawodowym dorosłych proszone są o wypełnienie ankiety pozwalającej na rozpoznanie potrzeb w jakich zawodach powinny zostać zorganizowane przygotowania zawodowe dorosłych (ankieta do pobrania w załączeniu).
SzczegóÅ‚owe informacje dotyczÄ…ce organizacji przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych można uzyskać bezpoÅ›rednio w Dziale ds. Poradnictwa Zawodowego i SzkoleÅ„ Bezrobotnych.
|