Informacje dla klientów
ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW
ZATRUDNIENIE CUDZOZIEMCÓW
spoza Unii Europejskiej/Europejskiego Obszaru Gospodarczego
1. Zezwolenie na pracę cudzoziemca
Pracodawca zamierzający powierzyć pracę cudzoziemcowi spoza UE/EOG składa wniosek o wydanie zezwolenia na zatrudnienie cudzoziemca w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim w Warszawie. Informacje o zatrudnianiu cudzoziemców w Polsce i zasady udzielania zezwolenia na pracę publikowane są na stronie Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie.
Podmiot musi uzyskać informację starosty na temat braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry osób bezrobotnych i poszukujących pracy.
W tym celu podmiot, zamierzający powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi składa ofertę pracy na stanowisko, na którym będzie zatrudniony cudzoziemiec podając proponowany okres zatrudnienia (potwierdzony datami). Potrzebę uzyskania informacji należy odnotować w uwagach do oferty pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu w imieniu starosty wydaje informację, na wniosek podmiotu powierzającego wykonywanie pracy cudzoziemcowi w terminie:
1) nie dłuższym niż 14 dni od dnia złożenia oferty pracy w powiatowym urzędzie pracy, jeżeli z analizy rejestrów bezrobotnych i poszukujących pracy nie wynika, że istnieje możliwość zorganizowania rekrutacji;
2) nie dłuższym niż 21 dni od dnia złożenia oferty pracy w przypadku organizowania rekrutacji wśród bezrobotnych i poszukujących pracy.
Podstawa prawna:
1) Ustawa z dn. 20.04.2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i zm. (Dz. U. z 2014, poz 598)
2) Ustawa z dn. 12.12.2013r. o cudzoziemcach (Dz. U. z 2013r., poz. 1650)
3) Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 01.04.2015 r. w sprawie wydania zezwolenia na pracę cudzoziemca (poz. 543).
Dokumenty do pobrania:
2. Procedura uproszczona zatrudnienia cudzoziemca bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę
Obywatele:
* Republiki Armenii
* Republiki Białorusi,
* Republiki Gruzji,
* Republiki Mołdowy,
* Federacji Rosyjskiej,
* Ukrainy
mogą podejmować krótkoterminową pracę w Polsce (łączna długość okresu wykonywania pracy nie może przekraczać 6 miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy) bez obowiązku uzyskania zezwolenia na pracę.
Podmiot (pracodawca lub osoba fizyczna), zamierzający powierzyć wykonywanie pracy cudzoziemcowi musi spełnić następujące przesłanki:
· złożyć oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi w powiatowym urzędzie pracy właściwym ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania składającego oświadczenie (wypełnione czytelnie, najlepiej drukowanymi literami) wraz z podpisanym pouczeniem prawnym najlepiej wydrukowanym na odwrocie,
· zarejestrowany oryginał oświadczenia pracodawca przekazuje cudzoziemcowi, który na jego podstawie uzyskuje w konsulacie polskim w kraju stałego zamieszkania wizę w celu wykonywania pracy,
· podmiot zatrudnia cudzoziemca po uzyskaniu wizy na okres i na warunkach wskazany w zarejestrowanym oświadczeniu.
Dokumenty potrzebne do rejestracji oświadczenia w Powiatowym Urzędzie Pracy:
· oświadczenie o zamiarze powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcowi wraz z pouczeniem,
Do wglądu:
· wpis do KRS lub wpis do Ewidencji Działalności Gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej,
· zaświadczenie o podleganiu ubezpieczeniu w KRUS lub z Urzędu Gminy o powierzchni fizycznej i przeliczeniowej gospodarstwa rolnego w przypadku prowadzenia działalności rolniczej,
· dowód osobisty w przypadku osoby fizycznej nie prowadzącej działalności gospodarczej ani rolniczej.
Oświadczenie o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi winno być złożone co najmniej na 10 dni przed planowaną datą zatrudnienia cudzoziemca. Jeżeli wskazana data jest wcześniejsza niż 10 dni od dnia złożenia oświadczenia, nie zostanie ono zarejestrowane.
Oświadczenia rejestrowane są w terminie 10 dni od daty złożenia. Termin ten może ulec wydłużeniu w zależności od ilości oświadczeń wpływających do urzędu. O terminie odbioru pracodawca zostanie poinformowany telefonicznie.
UWAGA: Oświadczenia, które noszą znamiona przerabiania i skreślania nie będą rejestrowane, dlatego w celu weryfikacji poprawności składanych dokumentów należy zgłosić się do pokoju 216.
Zarejestrowane oświadczenie pracodawca, który je złożył odbiera osobiście. W przypadku braku możliwości osobistego odbioru, oświadczenie może zostać wydane:
- innemu pracownikowi firmy legitymującemu się pisemnym upoważnieniem pracodwacy, który złożył oświadczenie,
- innej osobie (członkowi rodziny) legitymującej się pisemnym upoważnieniem.
Podstawa prawna:
Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 21.04.2015 r. w sprawie przypadków, w których powierzenie wykonywania pracy cudzoziemcowi na terytorium RP jest dopuszczalne bez konieczności uzyskania zezwolenia na pracę (poz. 588)
Dokumenty do pobrania: (zalecany druk dwustronny)
Dokumenty niezbędne do zatrudnienia cudzoziemców oraz wszelkie informacje można uzyskać w pok. 216.
Dla Państwa wygody przygotowaliśmy dokumenty niezbędne do zatrudnienia cudzoziemca przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu.
Każdy dokument można pobrać, ewentualnie zapisać na swoim komputerze lokalnym, wydrukować i wypełnić.
Do poprawnego odczytania dokumentów niezbędny jest Acrobat Reader
(do pobrania w zakładce menu "Pliki do pobrania")
|