REGULAMIN PRZYZNAWANIA PRACODAWCY ÅšRODKÓW
Z KRAJOWEGO FUNDUSZU SZKOLENIOWEGO (KFS)
W POWIATOWYM URZÄśDZIE PRACY W RADOMIU
Podstawy prawne:
• Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz.U. z 2016 r. poz. 645 z późn. zm.);
• RozporzÄ…dzenie Ministra, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej z dnia 14 maja 2014 r. w sprawie przyznawania Å›rodków z Krajowego Funduszu Szkoleniowego (Dz. U. z 2016 r., poz. 2155 ze zmianami).
• RozporzÄ…dzenie Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis (Dz. Urz. UE L 352z 24.12.2013, str. 1);
• RozporzÄ…dzenie Komisji (UE) nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym (Dz.Urz. UE L 352 z 24.12.2013, str. 9);
• RozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 29 marca 2010 r. w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegajÄ…cy siÄ™ o pomoc de minimis (Dz. U. Nr 53, poz. 311 z późn. zm);
• RozporzÄ…dzenie Rady Ministrów z dnia 11 czerwca 2010 r. w sprawie informacji skÅ‚adanych przez podmioty ubiegajÄ…ce siÄ™ o pomoc de minimis w rolnictwie lub ryboÅ‚ówstwie (Dz. U. Nr 121, poz. 810);
• Ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1829 z późn. zm.);
• Ustawa z dnia 30 kwietnia 2004r. o postÄ™powaniu w sprawach dotyczÄ…cych pomocy publicznej (Dz.U. z 2016r. poz. 1808 z późn. zm);
• RozporzÄ…dzenie Rady (WE) nr 659/1999 z dnia 22 marca 1999 r., ustanawiajÄ…ce szczegóÅ‚owe zasady stosowania art. 93 Traktatu WE (Dz. Urz. WE L 83 z 27.03.1999).
1. Krajowy Fundusz Szkoleniowy zwanym dalej ( KFS) jest funduszem przeznaczonym na finansowanie dziaÅ‚aÅ„ na rzecz ksztaÅ‚cenia ustawicznego pracowników i pracodawców, którego celem zgodnie z wyznaczonymi przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej priorytetami na rok 2017 sÄ…:
1) wsparcie zawodowego ksztaÅ‚cenia ustawicznego w sektorach: przetwórstwo przemysÅ‚owe, transport i gospodarka magazynowa oraz opieka zdrowotna i pomoc spoÅ‚eczna;
2) wsparcie zawodowego ksztaÅ‚cenia ustawicznego w zidentyfikowanych w danym powiecie lub województwie zawodach deficytowych;
3) wsparcie ksztaÅ‚cenia ustawicznego osób, które mogÄ… udokumentować wykonywanie przez co najmniej 15 lat prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, a którym nie przysÅ‚uguje prawo do emerytury pomostowej.
2. W przypadku wyczerpania gÅ‚ównego limitu Å›rodków finansowych przeznaczonych na realizacje zadaÅ„ w bieżącym roku kalendarzowym Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki SpoÅ‚ecznej przewiduje możliwość uruchomienia Å›rodków rezerwy, które przeznaczone bÄ™dÄ… na nastÄ™pujÄ…ce priorytety:
1) wsparcie ksztaÅ‚cenia ustawicznego osób, które nie posiadajÄ… kwalifikacji peÅ‚nych na poziomie 4 Polskiej Ramy Kwalifikacji ( nie majÄ… matury);
2) wsparcie ksztaÅ‚cenia ustawicznego osób po 45 roku życia;
3) wsparcie ksztaÅ‚cenia ustawicznego osób niepeÅ‚nosprawnych;
4) wsparcie ksztaÅ‚cenia ustawicznego z zakÅ‚adach pracy, w których wszczÄ™to proces restrukturyzacji w rozumieniu ustawy z 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne ( Dz.U. z 2015 r., poz.978).
3. Pracodawca zainteresowany ksztaÅ‚ceniem ustawicznym pracowników i pracodawców skÅ‚ada kompletny wniosek o finansowanie ksztaÅ‚cenia ustawicznego pracowników i pracodawców wraz z zaÅ‚Ä…cznikami w kancelarii Powiatowego UrzÄ™du Pracy w Radomiu zwanym dalej (PUP) pok. 137 (wniosek do pobrania w siedzibie Powiatowego UrzÄ™du Pracy w Radomiu lub na stronie internetowej www.pupradom.pl). ZÅ‚ożenie wniosku nie gwarantuje otrzymania Å›rodków z KFS.
Zgodnie z art. 2 ust 25 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, pracodawca to jednostka organizacyjna, chociażby nie posiadała osobowości prawnej, a także osoba fizyczna, jeżeli zatrudnia ona co najmniej jednego pracownika.
4. PUP w Radomiu bÄ™dzie finansować ksztaÅ‚cenie ustawiczne, którego cena nie bÄ™dzie odbiegać od cen rynkowych. Zawyżona cena ksztaÅ‚cenia ustawicznego może być podstawÄ… do nieuwzglÄ™dnienia wniosku pracodawcy.
5. Åšrodki z KFS mogÄ… być przyznane tylko na szkolenia przeprowadzane przez zewnÄ™trzny oÅ›rodek szkoleniowy. Nie jest możliwe zawieranie umów o sfinansowanie ze Å›rodków KFS ksztaÅ‚cenia, które pracodawcy zamierzajÄ… samodzielnie realizować dla wÅ‚asnych pracowników.
6. Przy rozpatrywaniu wniosku PUP uwzględnia:
1) zgodność dofinansowanych dziaÅ‚aÅ„ z ustalonymi priorytetami wydatkowania Å›rodków KFS na dany rok;
2) zgodność kompetencji nabywanych przez uczestników ksztaÅ‚cenia ustawicznego z potrzebami lokalnego lub regionalnego rynku pracy;
3) koszty usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego wskazanej do sfinansowania ze Å›rodków KFS w porównaniu z kosztami podobnych usÅ‚ug dostÄ™pnych na rynku;
4) posiadanie przez realizatora usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego finansowanej ze Å›rodków KFS certyfikatów jakoÅ›ci oferowanych usÅ‚ug ksztaÅ‚cenia ustawicznego;
5) w przypadku kursów – posiadanie przez realizatora usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego dokumentu, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy ksztaÅ‚cenia ustawicznego;
6) plany dotyczÄ…ce dalszego zatrudnienia osób, które bÄ™dÄ… objÄ™te ksztaÅ‚ceniem ustawicznym finansowanym ze Å›rodków KFS;
7) możliwość sfinansowania ze Å›rodków KFS dziaÅ‚aÅ„ okreÅ›lonych we wniosku, z uwzglÄ™dnieniem limitów, o których mowa w art.109 ust.2 k i 2 m ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.
7. W przypadku, gdy wniosek jest wypeÅ‚niony nieprawidÅ‚owo, pracodawca w terminie nie krótszym niż 7 dni i nie dÅ‚uższym niż 14 dni zostanie wezwany do jego poprawienia.
8. Wniosek pozostawia się bez rozpatrzenia, o czym informuje się pracodawcę na piśmie, w przypadku:
1) niepoprawienia wniosku we wskazanym terminie lub
2) niedoÅ‚Ä…czenia zaÅ‚Ä…czników wymaganych zgodnie z § 5 ust. 2 RozporzÄ…dzenia MPiPS z dnia 14 maj 2014 r.
9. Kompletne wnioski rozpatrywane sÄ… w terminie do 30 dni od dnia zÅ‚ożenia wniosku w kolejnoÅ›ci ich wpÅ‚ywu. W przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku PUP uzasadnia odmowÄ™. Przyznanie Å›rodków z KFS na ksztaÅ‚cenia ustawiczne pracowników i pracodawców jest dokonywane na podstawie umowy cywilnoprawnej, dlatego też odmowa przyznania tych Å›rodków nie podlega odwoÅ‚aniu.
10. Po pozytywnym rozpatrzeniu wniosku pracodawca zostanie zaproszony do podpisania umowy o finansowanie ksztaÅ‚cenia ustawicznego pracowników i pracodawców z KFS zawierajÄ…cej prawa i obowiÄ…zki stron oraz sposób rozliczenia Å›rodków finansowych z KFS.
11. Umowa może zostać zawarta tylko na dziaÅ‚ania wymienione w art. 69a ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, które jeszcze siÄ™ nie rozpoczęły.
12. Pracodawca najpóźniej do dnia podpisania umowy o finansowanie ksztaÅ‚cenia ustawicznego pracowników i pracodawców zobowiÄ…zany jest do dostarczenia umowy zawartej pomiÄ™dzy pracodawcÄ… i pracownikiem, w której zostanÄ… zawarte prawa i obowiÄ…zki stron dotyczÄ…ce ksztaÅ‚cenia ustawicznego.
13. PUP w Radomiu dokona wpÅ‚aty wnioskowanej kwoty Å›rodków z KFS na rachunek bankowy pracodawcy w terminie okreÅ›lonym w zawartej umowie.
14. Pracodawca w terminie 14 dni kalendarzowych od zakoÅ„czenia dziaÅ‚aÅ„ zawartych we wniosku o finansowanie ksztaÅ‚cenia ustawicznego pracowników i pracodawców zobowiÄ…zany jest do rozliczenia siÄ™ z PUP z wykorzystania Å›rodków finansowych KFS (szczegóÅ‚y umowa).
15. W przypadku nie wykorzystania Å›rodków finansowych KFS lub wykorzystania niezgodnie ze zÅ‚ożonym wnioskiem o finansowanie ksztaÅ‚cenia ustawicznego pracowników i pracodawców oraz zawartÄ… umowÄ… pracodawca zobowiÄ…zany jest do zwrotu przyznanej kwoty wraz z odsetkami zgodnie z przepisami dotyczÄ…cymi przyznawania pomocy de minimis.
16. Wybór instytucji szkoleniowej prowadzÄ…cej ksztaÅ‚cenie ustawiczne lub przeprowadzajÄ…cej egzamin pozostawia siÄ™ do dyspozycji pracodawcy, przy zachowaniu zasady racjonalnego wydatkowania Å›rodków publicznych.
17. Pracodawca we wniosku (zaÅ‚Ä…cznik do wniosku) uzasadnia wybór realizatora usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego finansowanej ze Å›rodków KFS, wraz z nastÄ™pujÄ…cymi informacjami:
a) nazwa i siedziba realizatora usługi kształcenia ustawicznego,
b) posiadane przez realizatora usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego certyfikatów jakoÅ›ci oferowanych usÅ‚ug ksztaÅ‚cenia ustawicznego, a w przypadku kursów – posiadanie dokumentów, na podstawie którego prowadzi on pozaszkolne formy ksztaÅ‚cenia ustawicznego (jeżeli informacja ta nie jest dostÄ™pna w publicznych rejestrach elektronicznych,)
c) nazwa i liczba godzin kształcenia ustawicznego,
d) cena usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego w porównaniu z cenÄ… podobnych usÅ‚ug oferowanych na rynku, o ile sÄ… dostÄ™pne.
e) program kształcenia ustawicznego lub zakres egzaminu,
f) wzór dokumentu potwierdzajÄ…cego kompetencje nabyte przez uczestników, wystawionego przez realizatora usÅ‚ugi ksztaÅ‚cenia ustawicznego, o ile nie wynika on z przepisów powszechnie obowiÄ…zujÄ…cych.
|