Podstawa prawna
Art. 42a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 645 z późn. zm.)
Zasady finansowania studiów podyplomowych:
1. Starosta na wniosek bezrobotnego ( zaÅ‚Ä…cznik nr 1 do niniejszych kryteriów) lub innej osoby uprawnionej może sfinansować z Funduszu Pracy koszty studiów podyplomowych należne organizatorowi studiów do wysokoÅ›ci 100%, jednak nie wiÄ™cej niż do wysokoÅ›ci 300 % przeciÄ™tnego wynagrodzenia, (przez przeciÄ™tne wynagrodzenie należy rozumieć przeciÄ™tne wynagrodzenie w poprzednim kwartale, od pierwszego dnia nastÄ™pnego miesiÄ…ca po ogÅ‚oszeniu przez Prezesa GÅ‚ównego UrzÄ™du Statystycznego w Dzienniku UrzÄ™dowym Rzeczypospolitej Polskiej „Monitor Polski”, na podstawie art. 20 pkt. 2 ustawy z dnia 17 grudnia 1998r. o emeryturach i rentach z Funduszu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych jeżeli bezrobotny lub inna osoba uprawniona wymieniona w art. 43 w/w ustawy uzasadni celowość ukoÅ„czenia danych studiów podyplomowych oraz jeżeli miesiÄ™czny przychód (w przypadku osób bezrobotnych) i dochód (w przypadku osób zatrudnionych bÄ…dź prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… itd.) na osobÄ™ w rodzinie nie przekroczy kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™ w chwili skÅ‚adania wniosku (wynagrodzenie to w chwili obecnej wynosi 2 000 zÅ‚ brutto, może ulec zmianie).
2. Ponadto ustala siÄ™ kryterium dochodowe to znaczy : - jeÅ›li miesiÄ™czny przychód (w przypadku osób bezrobotnych) i dochód (w przypadku osób zatrudnionych bÄ…dź prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… itd.) na osobÄ™ w rodzinie wynosi od 0 zÅ‚ brutto do 800 zÅ‚ brutto finansowanie studiów podyplomowych może nastÄ…pić do wysokoÅ›ci 100 %, jednak nie wiÄ™cej niż do wysokoÅ›ci 300 % przeciÄ™tnego wynagrodzenia. -natomiast jeÅ›li miesiÄ™czny przychód (w przypadku osób bezrobotnych) i dochód (w przypadku osób zatrudnionych bÄ…dź prowadzÄ…cych dziaÅ‚alność gospodarczÄ… itd.) na osobÄ™ w rodzinie wynosi :od 801 zÅ‚ brutto do wysokoÅ›ci minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™ (wynagrodzenie to w chwili obecnej wynosi 2 000 zÅ‚ brutto, może ulec zmianie) finansowanie studiów podyplomowych może nastÄ…pić do wysokoÅ›ci 50 % jednak nie wiÄ™cej niż 150 % przeciÄ™tnego wynagrodzenia.
Przez przychód zgodnie z ustawÄ… z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 645 z późn. zm.) oznacza to przychód z tytuÅ‚u innego niż zatrudnienie, inna praca zarobkowa, dziaÅ‚alność gospodarcza, zasiÅ‚ek lub inne Å›wiadczenie wypÅ‚acane z Funduszu Pracy, podlegajÄ…ce opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przez dochód uważa siÄ™ sumÄ™ miesiÄ™cznych przychodów bez wzglÄ™du na tytuÅ‚ i źródÅ‚o ich uzyskania.
Przez minimalne wynagrodzenie zgodnie z ustawÄ… z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 645 z późn. zm.) należy rozumieć kwotÄ™ minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™ pracowników przysÅ‚ugujÄ…cÄ… za pracÄ™ w peÅ‚nym wymiarze czasu pracy ogÅ‚aszanÄ… na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracÄ™ ( Dz. U. nr 200, poz. 1679, z 2004r. Nr 240, poz. 2407 oraz z 2005r. Nr 157, poz. 1314.)
3. Finansowanie kosztów studiów podyplomowych może nastÄ…pić po zÅ‚ożeniu przez osobÄ™ bezrobotnÄ… lub innÄ… osobÄ™ uprawnionÄ… wniosku najpóźniej 14 dni przed rozpoczÄ™ciem studiów podyplomowych wraz z zaÅ‚Ä…cznikami: zaÅ›wiadczenia ze szkoÅ‚y wyższej, która prowadzi studia podyplomowe (zaÅ‚Ä…cznik nr 1 do wniosku), program studiów podyplomowych, kserokopia dyplomu ukoÅ„czenia poprzednich studiów wyższych, pisemne uzasadnienie celowoÅ›ci ukoÅ„czenia danego kierunku studiów podyplomowych oraz oÅ›wiadczenie o nie posiadaniu ubezpieczenia od nastÄ™pstw nieszczęśliwych wypadków. Wnioski zÅ‚ożone po upÅ‚ywie w/w terminu bÄ…dź niekompletne nie bÄ™dÄ… rozpatrywane. ZÅ‚ożenie wniosku nie jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na sfinansowanie studiów podyplomowych.
Przy rozpatrywaniu wniosku bÄ™dÄ… brane pod uwagÄ™ informacje dotyczÄ…ce osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o sfinansowanie studiów podyplomowych zawarte w zaÅ‚Ä…czniku nr 2 do kryteriów.
Bezrobotnemu, któremu starosta przyznaÅ‚ dofinansowanie kosztów studiów podyplomowych za okres uczestnictwa w tych studiach zgodnie z ich programem przysÅ‚uguje stypendium w wysokoÅ›ci 20 % zasiÅ‚ku.
4. W trakcie trwania studiów podyplomowych osoba bezrobotna oraz inna osoba uprawniona zobowiÄ…zana jest do przedstawiania co miesiÄ…c zaÅ›wiadczenia wydanego przez uczelniÄ™ wyższÄ… potwierdzajÄ…cego kontynuowanie studiów podyplomowych .
5. Finansowanie studiów podyplomowych dokonywane jest po uzyskaniu zgody starosty na podstawie umowy cywilno – prawnej zawartej miÄ™dzy StarostÄ… Powiatu a osobÄ… bezrobotnÄ… lub innÄ… osobÄ… uprawnionÄ… wymienionÄ… w art. 43 w/w ustawy.
6. Finansowanie studiów podyplomowych zostanie dokonane w ratach (liczba rat uzależniona jest od liczby semestrów), I rata pÅ‚acona jest po ukoÅ„czeniu pierwszego semestru i przedstawieniu zaÅ›wiadczenia wydanego przez szkoÅ‚Ä™ wyższÄ… potwierdzajÄ…cego jego zakoÅ„czenie, nastÄ™pna rata po zakoÅ„czeniu kolejnego semestru i po przedstawieniu zaÅ›wiadczenia wydanego przez szkoÅ‚Ä™ wyższÄ… potwierdzajÄ…cego jego zakoÅ„czenie.
7. W przypadku przerwania studiów podyplomowych z winy uczestnika, kwota wydatkowana na ich finansowanie z Funduszu Pracy podlega zwrotowi.
8. W przypadku gdy bezrobotny w trakcie odbywania studiów podyplomowych podejmie zatrudnienie, innÄ… pracÄ™ zarobkowÄ… lub dziaÅ‚alność gospodarczÄ…, nie zawiesza siÄ™ dofinansowania kosztów tych studiów do planowanego terminu ich ukoÅ„czenia. Finansowanie studiów podyplomowych zostaje wstrzymane w przypadku utraty statusu osoby bezrobotnej lub innej osoby uprawnionej (na przykÅ‚ad na wÅ‚asnÄ… proÅ›bÄ™, niestawiennictwo w wyznaczonym terminie na wizytÄ™ itp.)
Uczestnikowi studiów podyplomowych, który w trakcie ich odbywania podjÄ…Å‚ zatrudnienie, innÄ… pracÄ™ zarobkowÄ… lub dziaÅ‚alność gospodarczÄ… nie zawiesza siÄ™ wypÅ‚aty stypendium do planowanego terminu ukoÅ„czenia tych studiów. Przez zatrudnienie należy rozumieć wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku sÅ‚użbowego oraz umowy o pracÄ™ nakÅ‚adczÄ… (art. 2 ust. 1 pkt 43 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 645 z późn. zm.). Przez podjÄ™cie innej pracy zarobkowej rozumiane jest wykonywanie pracy lub Å›wiadczenie usÅ‚ug na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieÅ‚o albo w okresie czÅ‚onkostwa w rolniczej spóÅ‚dzielni produkcyjnej, spóÅ‚dzielni kóÅ‚ek rolniczych lub spóÅ‚dzielni usÅ‚ug rolniczych (art. 2 ust 1 pkt 11 w/w ustawy). Przez rozpoczÄ™cie dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej należy natomiast rozumieć zÅ‚ożenie wniosku o wpis do ewidencji dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej (art. 2 ust. 1 pkt f ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy tekst jednolity Dz. U. z 2016r. poz. 645 z późn. zm.).
9. Uczestnikowi studiów podyplomowych który, w trakcie ich odbywania podjÄ…Å‚ zatrudnienie, innÄ… pracÄ™ zarobkowÄ… lub dziaÅ‚alność gospodarczÄ… przysÅ‚uguje odszkodowanie z tytuÅ‚u ubezpieczenia od nastÄ™pstw nieszczęśliwych wypadków powstaÅ‚ych w zwiÄ…zku ze studiami podyplomowymi oraz w drodze do miejsca studiów i z powrotem wypÅ‚acane przez instytucjÄ™ ubezpieczeniowÄ…, w której uczestnik ten zostaÅ‚ ubezpieczony.
Starosta ze Å›rodków Funduszu Pracy ubezpiecza uczestnika studiów podyplomowych, od nastÄ™pstw nieszczęśliwych wypadków, z wyÅ‚Ä…czeniem przypadku, gdy uczestnik ten posiada już takie ubezpieczenie.
|