Pośrednictwo pracy polega na udzielaniu pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w znalezieniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych. Pośrednictwo pracy prowadzone przez Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu jest nieodpłatne.
Powiatowy urząd pracy przyjmuje od pracodawców oferty pracy i udostępnia je osobom zainteresowanym, poprzez umieszczenie na tablicy ogłoszeń w swojej siedzibie oraz w internetowej bazie ofert pracy. Powiatowe urzędy pracy zobowiązane są do podawania do publicznej wiadomości każdego wolnego miejsca pracy zgłoszonego przez pracodawcę.
Pośrednictwo pracy realizowane jest zgodnie z zasadami: dostępności, dobrowolności, równości i jawności, przez co należy rozumieć, że dostęp do tych usług może mieć każdy bezrobotny, poszukujący pracy i pracodawca, a korzystanie z usługi jest dobrowolne i niezależne od płci, wieku, niepełnosprawności, rasy, pochodzenia etnicznego, narodowości, orientacji seksualnej, przekonań politycznych, wyznania, religii lub przynależności związkowej osoby zainteresowanej.
Bezrobotni i poszukujący pracy mogą uzyskać od pośredników pracy:
• informacje o ofertach pracy,
• pomoc w znalezieniu właściwych dla siebie ofert,
• skierowania do pracy na zgłoszone przez pracodawców miejsca pracy,
• informacje o możliwościach skorzystania z innych usług rynku pracy.
Pracodawcy mogą uzyskać od pośredników pracy pomoc:
• we właściwym przygotowaniu ofert pracy,
• w upowszechnieniu ofert pracy,
• w doborze kandydatów odpowiadających oczekiwaniom zawartym w ofertach,
a także
• informacje o możliwościach skorzystania z innych usług rynku pracy.
Pracodawca zgłaszający się do powiatowego urzędu pracy może zgłosić ofertę pracy w jednej z dwóch form:
• Jako ofertę niezawierającą danych umożliwiających identyfikację pracodawcy.
Taka oferta nie zawiera danych teleadresowych pracodawcy jest jednak upowszechniana przez urząd pracy. Na podstawie znajomości wymagań określonych w ofercie i kwalifikacji posiadanych przez osoby bezrobotne czy poszukujące pracy pośrednik pracy dokonuje wstępnego doboru kandydatów i kieruje ich na rozmowę do pracodawcy, który zgłosił ofertę. Skierowanie do pracodawcy może otrzymać także osoba, która jest zainteresowana ofertą i sama zgłosi się do pośrednika pracy, musi jednak spełniać oczekiwania pracodawcy i być zarejestrowana w powiatowym urzędzie pracy jako osoba bezrobotna lub poszukująca pracy.
• Jako ofertę zawierającą dane identyfikacyjne pracodawcy.
Pracodawcy zgłaszającemu ofertę w tej formie zależy na możliwości udostępnienia oferty wszystkim zainteresowanym. Oferta taka zawiera dane teleadresowe, które umożliwiają osobom zainteresowanym samodzielne skontaktowanie się z pracodawcą, bez udziału pośrednika pracy. Z ofert tych mogą korzystać zarówno osoby zarejestrowane jako bezrobotni i poszukujący pracy jak i te, które nie są zarejestrowane w powiatowym urzędzie pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Radomiu organizuje także specjalistyczne formy pośrednictwa - giełdy pracy i targi pracy.
• Giełda pracy to spotkanie pracodawców z dobranymi przez pośrednika pracy osobami bezrobotnymi lub poszukującymi pracy, które posiadają kwalifikacje wymagane na stanowiskach pracy zgłoszonych przez tych pracodawców. Pracodawcy w trakcie trwania giełdy sami przeprowadzają rozmowy z bezrobotnymi i rekrutują ich do pracy.
• Targi pracy są organizowane przez powiatowe urzędy pracy dla wielu pracodawców i dają możliwość zaprezentowania przez pracodawców ofert pracy. W czasie targów prowadzone są rozmowy rekrutacyjne.
|