1. Bezrobotny ma obowiÄ…zek zgÅ‚aszania siÄ™ do wÅ‚aÅ›ciwego Powiatowego UrzÄ™du Pracy w wyznaczonym przez urzÄ…d terminie w celu przyjÄ™cia propozycji odpowiedniej pracy lub innej formy pomocy proponowanej przez urzÄ…d lub w innym celu wynikajÄ…cym z ustawy i okreÅ›lonym przez urzÄ…d pracy, w tym potwierdzenia gotowoÅ›ci do podjÄ™cia pracy. Bezrobotny, który nie stawiÅ‚ siÄ™ w Powiatowym UrzÄ™dzie Pracy wyznaczonym terminie i nie powiadomiÅ‚ w ciÄ…gu 7 dni o uzasadnionej przyczynie tego niestawiennictwa zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego
2. Bezrobotny ma obowiÄ…zek przyjmowania propozycji odpowiedniej pracy tj. zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej, które podlegajÄ… ubezpieczeniom spoÅ‚ecznym i do wykonywania których ma wystarczajÄ…ce kwalifikacje lub doÅ›wiadczenie zawodowe lub może je wykonywać po uprzednim szkoleniu albo przygotowaniu zawodowym dorosÅ‚ych, a stan zdrowia pozwala mu na ich wykonywanie oraz Å‚Ä…czny czas dojazdu do miejsca pracy i z powrotem Å›rodkami transportu zbiorowego nie przekracza 3 godzin , za wykonywanie których osiÄ…ga miesiÄ™czne wynagrodzenie brutto , w wysokoÅ›ci co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™ w przeliczeniu na peÅ‚ny wymiar czasu pracy (art.2 ust.1 pkt.16 ustawy)
3. Bezrobotny ma obowiązek poddania się badaniom lekarskim lub psychologicznym mającym na celu ustalenie zdolności do pracy lub udziału w innej formie pomocy określonej w ustawie .
4. Osoba, która z wÅ‚asnej winy nie ukoÅ„czyÅ‚a szkolenia, obowiÄ…zana jest do zwrotu kosztów szkolenia, chyba że powodem nie ukoÅ„czenia szkolenia byÅ‚o podjecie zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej(art. 41 ust. 6 ustawy). Powyższa zasada dotyczy również stażu i przygotowania zawodowego (art. 53 ust.6 , art. 53 h ust. 1 ustawy).
5. Bezrobotny jest obowiÄ…zany zawiadomić w ciÄ…gu 7 dni Powiatowy UrzÄ…d Pracy o podjÄ™ciu zatrudnienia, innej pracy zarobkowej lub o zÅ‚ożeniu wniosku o wpis do ewidencji dziaÅ‚alnoÅ›ci gospodarczej oraz o zaistnieniu innych okolicznoÅ›ci powodujÄ…cych utratÄ™ statusu bezrobotnego albo utratÄ™ prawa do zasiÅ‚ku (art.74 ustawy). Bezrobotny, który podjÄ…Å‚ zatrudnienie, innÄ… pracÄ™ zarobkowÄ… lub dziaÅ‚alność gospodarczÄ… bez powiadomienia o tym wÅ‚aÅ›ciwego PUP, podlega karze grzywny nie niższej niż 500zÅ‚. (art.119 ust. 2 ustawy).
6. Bezrobotny, który w okresie nie dÅ‚uższym niż 10 dni przebywa za granicÄ… lub pozostaje w innej sytuacji powodujÄ…cej brak gotowoÅ›ci do podjÄ™cia zatrudnienia, nie zostaje pozbawiony statusu bezrobotnego jeżeli o zamierzonym pobycie lub pozostawaniu w sytuacji powodujÄ…cej brak gotowoÅ›ci do podjÄ™cia zatrudnienia zawiadomiÅ‚ Powiatowy UrzÄ…d Pracy. ZasiÅ‚ek za ten okres nie przysÅ‚uguje. CaÅ‚kowity okres zgÅ‚oszonego pobytu za granicÄ… oraz braku gotowoÅ›ci do pracy z innego powodu nie może przekroczyć Å‚Ä…cznie 10 dni w okresie jednego roku kalendarzowego. (art.75 ust.3 ustawy).
7. Bezrobotny obowiÄ…zany jest do skÅ‚adania lub przesyÅ‚ania powiatowemu urzÄ™dowi pracy pisemnego oÅ›wiadczenia o przychodach pod rygorem odpowiedzialnoÅ›ci karnej oraz innych dokumentów niezbÄ™dnych do ustalenia jego uprawnieÅ„ do Å›wiadczeÅ„ przewidzianych w ustawie w terminie 7 dni od dnia uzyskania przychodów.. (art. 75 ust 6 ustawy).
8. Osoba, która pobraÅ‚a nienależne Å›wiadczenie pieniężne obowiÄ…zana jest do zwrotu, w terminie 14 dni od dnia dorÄ™czenia decyzji w przedmiocie obowiÄ…zku zwrotu nienależnie pobranego Å›wiadczenia pieniężnego, kwoty otrzymanego Å›wiadczenia wraz z przekazanÄ… od tego Å›wiadczenia zaliczkÄ… na podatek dochodowy od osób fizycznych oraz skÅ‚adkÄ… na ubezpieczenie spoÅ‚eczne (art. 76 ust 1 ustawy). Za nienależnie pobrane Å›wiadczenie pieniężne zgodnie z art.76 ust 2 uważa siÄ™:
1) świadczenie pieniężne wypłacone mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie prawa do jego pobierania, jeżeli pobierający to świadczenie był pouczony o tych okolicznościach
2) Å›wiadczenie pieniężne wypÅ‚acone na podstawie nieprawdziwych oÅ›wiadczeÅ„ lub sfaÅ‚szowanych dokumentów albo w innych przypadkach Å›wiadomego wprowadzenia w bÅ‚Ä…d powiatowego urzÄ™du pracy przez osobÄ™ pobierajÄ…cÄ… to Å›wiadczenie
3) zasiÅ‚ek, stypendium lub inne Å›wiadczenie pieniężne finansowane z Funduszu Pracy, wypÅ‚acone osobie za okres za który nabyÅ‚a prawo do emerytury, Å›wiadczenia przedemerytalnego, renty z tytuÅ‚u niezdolnoÅ›ci do pracy, renty szkoleniowej, , renty socjalnej, zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego , zasiÅ‚ku w wysokoÅ›ci zasiÅ‚ku macierzyÅ„skiego, zasiÅ‚ku chorobowego lub Å›wiadczenia rehabilitacyjnego, renty rodzinnej w wysokoÅ›ci przekraczajÄ…cej poÅ‚owÄ™ minimalnego wynagrodzenia za pracÄ™, renty socjalnej, jeżeli organ rentowy, który przyznaÅ‚ Å›wiadczenie, nie dokonaÅ‚ jego pomniejszenia na zasadach okreÅ›lonych w art. 78 ustawy
4a) koszty przygotowania zawodowego dorosÅ‚ych , w przypadku okreÅ›lonym w art. 53h ust.1lub w przypadku gdy skierowanie na przygotowanie zawodowe dorosÅ‚ych nastÄ…piÅ‚o na podstawie nieprawdziwych oÅ›wiadczeÅ„ lub sfaÅ‚szowanych dokumentów albo w innych przypadkach Å›wiadomego wprowadzenia w bÅ‚Ä…d powiatowego urzÄ™du pracy przez osobÄ™ skierowanÄ… na przygotowanie zawodowe dorosÅ‚ych;
4) koszty szkolenia w przypadku okreÅ›lonym w art. 41 ust 6 ustawy lub w przypadku gdy skierowanie na szkolenie nastÄ…piÅ‚o na podstawie nieprawdziwych oÅ›wiadczeÅ„ lub sfaÅ‚szowanych dokumentów albo w innych przypadkach Å›wiadomego wprowadzenia w bÅ‚Ä…d powiatowego urzÄ™du pracy przez osobÄ™ skierowanÄ… na szkolenie ;
5) zasiÅ‚ek wypÅ‚acony za okres, za który, w zwiÄ…zku z orzeczeniem sÄ…du wypÅ‚acono wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy lub odszkodowanie z tytuÅ‚u wadliwego wypowiedzenia umowy o pracÄ™
6) świadczenie pieniężne wypłacone z Funduszu Pracy za okres po śmierci uprawnionego
7) Å›wiadczenie przedemerytalne wypÅ‚acone w kwocie zaliczkowej, jeżeli organ rentowy odmówiÅ‚ wydania decyzji ustalajÄ…cej wysokość emerytury w celu ustalenia wysokoÅ›ci Å›wiadczenia przedemerytalnego.
Kwoty nienależnie pobranych Å›wiadczeÅ„ podlegajÄ… Å›ciÄ…gniÄ™ciu w trybie przepisów o postÄ™powaniu egzekucyjnym w administracji (art. 76 ust 6 ustawy).
9. O każdym przypadku zmiany miejsca zamieszkania bezrobotny obowiÄ…zany jest zawiadomić Powiatowy UrzÄ…d Pracy w którym jest zarejestrowany.
10. Na wniosek osoby o której mowa w pkt 11 Powiatowy UrzÄ…d Pracy przesyÅ‚a dane dotyczÄ…ce osoby bezrobotnej zawarte w jej karcie rejestracyjnej w postaci elektronicznej oraz kopie dokumentów w postaci papierowej do Powiatowego UrzÄ™du Pracy ze wzglÄ™du na aktualne miejsce zamieszkania (§10 -rozp.1).
11. Osoba która zmieniÅ‚a miejsce zamieszkania obowiÄ…zana jest powiadomić o tym urzÄ…d pracy w którym jest zarejestrowana oraz zgÅ‚osić siÄ™ w Powiatowym UrzÄ™dzie Pracy wÅ‚aÅ›ciwym dla nowego miejsca zamieszkania w terminie 14 dni od dnia zmiany miejsca zameldowania (art.73 ust.2a, ustawy).
12. W przypadku niezdolnoÅ›ci do pracy bezrobotny zobowiÄ…zany jest zawiadomić Powiatowy UrzÄ…d Pracy w terminie 2 dni od daty wystawienia zaÅ›wiadczenia lekarskiego. Dostarczyć Powiatowemu UrzÄ™dowi Pracy zaÅ›wiadczenie o tej niezdolnoÅ›ci wystawione na odpowiednim druku (ZUS ZLA) – w terminie 7 dni od dnia jego wystawienia (§7 ust.2 rozp.2).
13. Bezrobotny ma obowiÄ…zek powiadomić pup o udziale –bez skierowania starosty – w szkoleniu finansowanym z publicznych Å›rodków wspólnotowych i publicznych Å›rodków krajowych organizowanym przez inny podmiot niż pup w terminie 7 dni przed dniem rozpoczÄ™cia szkolenia .
|