INFORMACJA O ZASADACH PRZYZNAWANIA POMOCY PAŃSTWA
(od dnia 05.08.2009r.) W SPŁACIE KREDYTÓW MIESZKANIOWYCH.
(Ustawa z dnia 19 czerwca 2009r. o pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkanio-wych udzielonych osobom, które utraciły pracę, Dz.U. Nr 115, poz 964).
I. Pomoc może być przyznana kredytobiorcy zobowiązanemu do spłaty kredytu miesz-kaniowego, który po dniu 1 lipca 2008 r. utracił pracę oraz zarejestrował się jako bezrobotny i któremu przyznano prawo do zasiłku dla bezrobotnych, a w dniu złoże-nia wniosku o pomoc posiada status bezrobotnego.
II. Pomoc państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych:
- Jest przyznawana na podstawie decyzji właściwego starosty, która określa m.in. wysokość pomocy oraz terminy jej przekazywania. Decyzja podlega natychmiastowemu wykonaniu.
- Polega na przekazywaniu przez Bank Gospodarstwa Krajowego instytucji kredytującej rat pomocy określonych w decyzji starosty.
- Jest udzielana na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy.
III. Wysokość pomocy państwa w spłacie kredytów mieszkaniowych:
- Jest określona w decyzji.
- Jest określona w złotych. W przypadku gdy kredyt mieszkaniowy jest spłacany w wa-lucie obcej, Bank Gospodarstwa Krajowego przekazuje pomoc w walucie spłaty kre-dytu, dokonując przeliczenia wysokości raty pomocy wynikającej z decyzji na walutę spłaty kredytu według kursu sprzedaży ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu poprzedzającym dzień przekazania środków pieniężnych z ty-tułu pomocy.
- Jest określona jako równowartość 12 miesięcznych rat kapitałowych i odsetkowych kredytu mieszkaniowego, z tym że jeżeli wysokość miesięcznej raty kapitałowej i od-setkowej jest wyższa niż 1 200 zł, do określenia wysokości pomocy przyjmuje się kwotę 1 200 zł.
IV. Termin przekazania środków przez Bank Gospodarstwa Krajowego:
- W przypadku otrzymania przez Bank Gospodarstwa Krajowego kopii decyzji w ter-minie późniejszym, niż 3 dni robocze przed terminem najbliższej płatności raty po-mocy wynikającej z decyzji, Bank dokona pierwszej płatności raty pomocy w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania kopii tej decyzji.
- W przypadku, gdy uprawniony zawarł umowę ubezpieczenia spłaty kredytu, gwa-rantującą wypłatę świadczenia na wypadek utraty pracy, przekazywanie rat pomocy rozpoczyna się po upływie okresu wypłaty świadczenia z tytułu tej umowy
- W przypadku gdy decyzja Starosty:
a) zawiera oczywiste omyłki uniemożliwiające realizację przez Bank Gospodarstwa Krajowego decyzji,
b) nie zawiera danych umożliwiających jej realizację
- Bank informuje niezwłocznie o tym fakcie starostę i uprawnionego.
Bank Gospodarstwa Krajowego dokona pierwszej płatności raty w terminie 3 dni roboczych od dnia otrzymania kopii postanowienia o sprostowaniu błędów w wydanej decyzji albo in-formacji o braku podstaw do wydania postanowienia.
V. Zaprzestanie przekazywania rat pomocy:
- Następuje w przypadku:
a) utraty statusu osoby bezrobotnej z upływem miesiąca następującego po miesiącu w którym utrata tego statusu nastąpiła,
b) zbycia przedmiotu kredytowania, wypowiedzenia umowy kredytu mieszkaniowego, dokonania jego spłaty, podjęcia czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytu z dniem otrzymania przez Bank Gospodarstwa Krajowego informacji o tych zdarze-niach.
- O zaprzestaniu przekazywania rat pomocy Bank Gospodarstwa Krajowego zawiada-mia starostę i uprawnionego.
VI. Decyzja wygasa w przypadku:
- Utraty statusu bezrobotnego, z upływem miesiąca następującego po miesiącu w którym utrata tego statusu nastąpiła.
- Zbycia przedmiotu kredytowania, z dniem tego zbycia.
- Wypowiedzenia umowy kredytu mieszkaniowego, z dniem upływu okresu tego wy-powiedzenia.
- Podjęcia czynności egzekucyjnych z przedmiotu kredytowania, z dniem podjęcia pierwszej czynności egzekucyjnej.
- Spłaty kredytu, z dniem dokonania spłaty ostatniej raty.
VII. Zwrot pomocy przyznanej na podstawie ustawy:
- Termin rozpoczęcia: w miesiącu następującym po miesiącu, w którym upłynęły dwa lata od zaprzestania płatności rat pomocy.
- Czas spłaty: 8 kolejnych lat.
- Wysokość: równe nieoprocentowane miesięczne raty.
- Termin płatności: do 15 dnia każdego miesiąca, na rachunek bankowy Funduszu Pracy właściwego powiatowego urzędu pracy.
- Właściwy starosta informuje uprawnionego, co najmniej 30 dni przed terminem wpłaty pierwszej raty zwracanej pomocy, o wysokości miesięcznej raty, a także wskazuje numer rachunku bankowego Funduszu Pracy powiatowego urzędu pracy, na który do-konuje się wpłat.
- W przypadku zbycia przez kredytobiorcę przedmiotu kredytowania objętego pomocą zwrot pomocy jest dokonywany w terminie 30 dni od dnia zbycia.
VIII. Pomoc nienależna:
- Za pomoc nienależną uważa się pomoc wypłaconą:
a) pomimo zaistnienia okoliczności stanowiących podstawę zaprzestania płatności rat pomocy,
b) na podstawie nieprawdziwych informacji lub sfałszowanych dokumentów albo w innych przypadkach świadomego wprowadzenia w błąd starosty przez osobę, której pomoc przyznano.
- Osoba, która otrzymała pomoc nienależną na podstawie przepisów ustawy, dokonuje zwrotu środków równych kwocie przyznanej pomocy wraz z odsetkami ustawowymi naliczonymi od dnia przekazania przez Bank Gospodarstwa Krajowego na rachunek instytucji kredytującej, środków z tytułu pomocy. Zwrot środków następuje na rachu-nek bankowy Funduszu Pracy właściwego powiatowego urzędu pracy w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji w sprawie pomocy nienależnej.
Wnioski
1. Wniosek o przyznanie pomocy państwa w spłacie kredytu mieszkaniowego.
2. Oświadczenie Instytucji kredytującej.
Więcej informacji w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu, ul ks. Łukasika 3 oraz pod numerem telefonu (048) 384-20-74/75 wewn. 232.
|