Na postawie art. 9b ust. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 r. Nr 69, poz. 415 z późn. zm.) z dniem 1 stycznia 2010 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Radomiu powstało Centrum Aktywizacji Zawodowej.
Centrum Aktywizacji Zawodowej (CAZ) jest to wyodrębniona komórka organizacyjna Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu wykonująca zadania w zakresie określonych w ustawie usług rynku pracy: pośrednictwa pracy, poradnictwa zawodowego, pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy oraz organizacji szkoleń. CAZ realizuje zadania związane z aktywną polityką rynku pracy. Powstanie Centrum Aktywizacji Zawodowej ma na celu usprawnienie obsługi osób bezrobotnych, szczególnie osób długotrwale bezrobotnych, aby w pełni uczestniczyły w procesie aktywizacji. Współpraca wszystkich kluczowych stanowisk w ramach CAZ będzie sprzyjać podejmowaniu wspólnych działań aktywizujących osoby pozostające bez pracy.
Centrum Aktywizacji Zawodowej mieści się w siedzibie Powiatowego Urzędu Pracy w Radomiu przy ul. ks. Łukasika 3. CAZ jest usytuowany na parterze i na I piętrze urzędu oraz w zmodernizowanej części budynku, w której został zorganizowany Klub Pracy i pokoje doradców zawodowych. W Klubie Pracy bezrobotni mogą uzyskać pomoc w aktywnym poszukiwaniu pracy, organizowane są giełdy pracy oraz poradnictwo grupowe.
W skład Centrum Aktywizacji Zawodowej wchodzą dwa działy:
Dział ds. Pośrednictwa Pracy
Do podstawowych zadań Działu należy pozyskiwanie miejsc pracy oraz udzielanie pomocy bezrobotnym i poszukującym pracy w znalezieniu odpowiedniego zatrudnienia oraz pracodawcom w znalezieniu pracowników o poszukiwanych kwalifikacjach zawodowych. Współpraca z pracodawcami odbywa się poprzez pomoc w doborze przyszłych pracowników, poprzez organizację giełd pracy i targów pracy.
Dział ds. Poradnictwa Zawodowego i Szkolenia Bezrobotnych
W ramach Działu osoby bezrobotne lub poszukujące pracy mogą skorzystać z pomocy doradcy zawodowego w wyborze zawodu, podwyższenia kwalifikacji zawodowych, przekwalifikowaniu, pomocy w sprecyzowaniu charakteru poszukiwanej pracy, diagnozy preferencji zawodowych i predyspozycji osobowych oraz analizy barier w celu lepszej adaptacji do wymogów lokalnego rynku pracy. W ramach Klubu Pracy będą organizowane zajęcia aktywizacyjne mające na celu udzielenie pomocy w aktywnym poszukiwaniu pracy. Drugim zadaniem działu jest organizacja szkoleń, dofinansowywanie studiów podyplomowych, udzielanie pożyczek szkoleniowych oraz organizacja przygotowania zawodowego dorosłych. Działania te mają na celu nabycie lub podwyższenie kwalifikacji zawodowych osób bezrobotnych w celu zwiększenia szans na uzyskanie zatrudnienia.
|